uutiset     lajitietoa     maajoukkue     kilpailut     kuvat & videot     yhteystiedot     linkit     foorumi  
  lajiesittely   säännöt   sm-mitalistit
MARATONMELONNAN SM-MITALISTIT

Tälle sivulle on listattu maratonmelonnan SM-kilpailuiden mitalisteja vuodesta 1985 lähtien, jolloin järjestettiin lajin ensimmäiset SM-kilpailut.

Maratonmelonnan SM-lajeista on tähän taulokkoon pyritty keräämään keskeisimmät. Näiden lajien lisäksi SM-maratonilla kilpaillaan ja on kilpailtu myös mm. sekapari- ja C-kaksikoissa, sekä eri ikäluokkien kilpailuissa. Lisäksi 1980-luvulla järjestettiin erilliset SM-kilpailut jokimaratonilla.

Virallinen SM-arvo edellyttää kolmea osallistujaa lähtölinjassa. Tästä huolimatta, silloinkin kun osallistujia on ollut vähemmän, on kilpailu tuonut eräänlaisena "epävirallisena SM-kilpailuna" esiin sen hetkisen maratonmelonnan kansallisen kärjen. Koostettaessa tätä taulukkoa vanhoista kilpailutuloksista ei ole myöskään aina ollut varmuutta siitä, onko lähtölinjassa ollut vähemmän kuin kolme alusta, vai onko osa osallistujista keskeyttänyt kilpailun. Kyseessä ei siis ole virallinen lista lajin SM-mitalisteista, vaan historiallinen katsaus siihen, ketkä melojat ovat kulloinkin olleet kärjessä SM-kilpailuissa (myös epävirallisiksi jääneissä).

                     
                     
2013 Ruovesi 6.-7.7.2013                
                 
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet      
1 Lauri Palmroth RKP Anne Rikala KaMe Jeremy Hakala KaMe    
          Miika Nykänen MiMe    
2 Eero Luoma M Oona Vasko PM Jussi Wallin SMM    
          Petteri Ehoniemi EKK    
3 Jeremy Hakala KaMe Tanja Jantunen TaVi Heikki Ritvos M    
          Rauli Rautavuori M    
                     
                     
2012 Jyväskylä 7.-8.7.2012                
                 
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet      
1 Lauri Palmroth RKP Nina Itkonen TaVi Heikki Ritvos M    
          Eero Luoma M    
2 Riku Ruokonen M Tanja Jantunen SMM Antti Laurikainen M    
          Alex Barta M    
3 Jussi Wallin AhlU Emmi Puputti EKK Antti Löppönen M    
          Riku Ruokonen M    
                     
                     
2011 Nummela 27.-28.8.2011                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet   K2 naiset      
1 Jari Väkiparta EKK Nina Itkonen TaVi Jari Väkiparta EKK Nina Itkonen TaVi    
          Vesa Tainio EKK Oona Vasko PM    
2 Jussi Wallin AhlU Tanja Jantunen SMM Antti Löppönen M Tuisku Jarva VeSa    
          Heikki Ritvos M Jacintha Damström C    
3 Riku Ruokonen M Lotta Walinen C Jussi Wallin AhlU Tanja Jantunen SMM    
          Hannu Kaukola TaVi Netta Malinen TaVi    
                     
                     
2010 Ruovesi 17.-18.7.2010                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet   K2 naiset      
1 Lauri Palmroth RKP Nina Itkonen TaVi Lauri Palmroth RKP Tanja Jantunen SMM    
          Tommi Ritala PM Emmi Puputti EKK    
2 Tommi Ritala PM Tanja Jantunen SMM Jari Väkiparta EKK Jenny Forsman W    
          Vesa Tainio EKK Heidi Jormanainen W    
3 Jari Väkiparta EKK Ilona Toivonen TaVi Jussi Wallin AhlU Ilona Toivonen TaVi    
          Petteri Ehoniemi AhlU Kaisa Toivonen TaVi    
                     
                     
2009 Tampere 22.-23.8.2009                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet   K2 naiset      
1 Tommi Ritala PM Nina Itkonen TaVi Tommi Ritala PM Heidi Jormanainen W    
          Heikki Ritvos M Tuisku Jarva VeSa    
2 Lauri Palmroth RKP Oona Vasko PM Jussi Wallin AhlU Nina Itkonen TaVi    
          Petteri Ehoniemi AhlU Tanja Jantunen SMM    
3 Heikki Ritvos M Tanja Jantunen SMM Jari Väkiparta EKK Ilona Toivonen TaVi    
          Vesa Tainio EKK Kaisa Toivonen TaVi    
                     
                     
2008 Pori 16.-17.8.2008                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet   K2 naiset      
1 Tommi Ritala PM Nina Itkonen TaVi Tommi Ritala PM Tanja Jantunen SMM    
          Petteri Pitkänen M Heidi Jormanainen W    
2 Lauri Palmroth RKP Tanja Jantunen SMM Jari Väkiparta EKK Lotta Walinen C    
          Vesa Tainio EKK Enni Hakola RKP    
3 Jari Väkiparta EKK Tuisku Jarva SMM Petteri Ehoniemi AhlU Minna Lagström SMM    
          Jussi Wallin AhlU Kaisa Leskinen SMM    
                     
                     
2007 Helsinki 18.-19.2007                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Tommi Ritala PM Nina Itkonen TaVi Tommi Ritala PM        
          Heikki Ritvos M        
2 Heikki Ritvos M Eija Rahunen HeJy Jari Väkiparta EKK        
          Vesa Tainio EKK        
3 Vesa Tainio EKK Hanna Järvinen PM Kimmo Latvamäki RKP        
          Jussi Wallin AhlU        
                     
                     
2006 Turku 26.-27.8.2006                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta EKK Nina Itkonen TaVi Jari Väkiparta EKK        
          Vesa Tainio EKK        
2 Tommi Ritala PM Eija Rahunen HeJy Jussi Wallin AhlU        
          Jaakko Selivaara AhlU        
3 Vesa Tainio EKK Tuisku Jarva VeSa Simo Simpanen RSM        
          Hannu Kaukola TaVi        
                     
                     
2005 Kangasala 20.-21.8.2005              
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta EKK Johanna Leino KaMe Jari Väkiparta EKK        
          Vesa Tainio EKK        
2 Mika Hokajärvi KaMe Nina Itkonen TaVi Jussi Wallin AhlU        
          Jari Aittakari AhlU        
3 Vesa Tainio EKK Tanja Jantunen EKK Markku Savolainen MeMa        
          Veikko Haukka MeMa        
                     
                     
2004 Rauma 17.-18.7.2004                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta EKK Eija Rahunen HeJy Jari Väkiparta EKK        
          Vesa Tainio EKK        
2 Vesa Tainio EKK     Perttu Säynäjäkangas MaMe        
          Petteri Pitkänen W        
3 Jussi Wallin AhlU                
                     
                     
                     
2003 Tampere 26.-27.7.2003                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta EKK Johanna Leino KaMe Jari Väkiparta EKK        
          Vesa Tainio EKK        
2 Vesa Tainio EKK Maarit Poikela VeSa Jussi Wallin AhlU        
          Petteri Ehoniemi AhlU        
3 Petri Sutinen M                
                     
                     
                     
2002 Pori 29.-30.6.2002                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta EKK Anne Rikala KaMe Jari Väkiparta EKK        
          Vesa Tainio EKK        
2 Jaakko Selivaara AhlU Johanna Leino KaMe Hannu Kaukola TaVi        
          Teemu Ahokas TaVi        
3 Vesa Tainio EKK Kristiina Palomäki TaVi Simo Simpanen RSM        
          Ville Peijarinniemi RSM        
                     
                     
2001 Eura 7.-8.7.2001                  
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta RSM Eija Rahunen HeJy Jari Väkiparta RSM        
          Vesa Tainio RSM        
2 Vesa Tainio RSM     Jani Ahokas TaVi      
          Teemu Ahokas TaVi        
3 Jussi Wallin RSM     Kari Lillia KaMe        
          Petteri Saarinen KaMe        
                     
                     
2000 Turku 9.7.2000       Tampere 2.9.2000          
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet   K2 naiset      
1 Jari Väkiparta RSM Terhi Nissilä KaMe Jari Väkiparta RSM Erica Bäckström C    
          Vesa Tainio RSM Filippa Sjöberg C    
2 Jussi Wallin RSM Aliisa Kulmala KaMe Tuomas Piiroinen M Aliisa Kulmala KaMe    
          Heikki Ritvos M Johanna Leino KaMe    
3 Vesa Tainio RSM Erica Bäckström C Jani Ahokas TaVi Maarit Poikela VeSa    
          Teemu Ahokas TaVi Kirsi Tuominen VeSa    
                     
                     
1999 Pietarsaari 6.6.1999     Turku 11.9.1999          
                     
  K1 miehet   C1 miehet   K2 miehet   K2 naiset      
1 Jari Väkiparta RSM Pekka Kylkilahti TaVi Jari Väkiparta RSM Filippa Sjöberg C    
          Vesa Tainio RSM Anna Liiman C    
2 Jussi Wallin RSM     Tuomas Piiroinen M Anne Rikala KaMe    
          Heikki Ritvos M Terhi Nissilä KaMe    
3 Riku Ruokonen M     Jari Heinonen RSM Kirsi Tuominen VeSa    
          Jussi Wallin RSM Jenni Honkanen VeSa    
                     
                     
1998 Marjaniemi, Helsinki         19.9.1998      
                     
  K1 miehet   K1 naiset   C1 miehet   K2 miehet      
1 Jari Väkiparta RSM Jenni Walinen C Pekka Kylkilahti TaVi Jari Väkiparta RSM    
              Vesa Tainio RSM    
2 Jari Kuhno SaaMe Johanna Leino KaMe Antti Välkki PM Jussi Wallin RSM    
              Jani Krappe RSM    
3 Jussi Wallin RSM Hanna Walinen C Petri Leisio PM Pentti Sahi RKP    
              Marko Vasenius RKP    
                     
                     
1997 Pori 26.7.1997       5.7.1997          
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta RSM Kirsi Tuominen MaMe Jari Väkiparta RSM        
          Vesa Tainio RSM        
2 Jussi Wallin RSM Elina Rahunen HeJy Jussi Wallin RSM        
          Markku Kuusisto RSM        
3 Riku Ruokonen M Urpu Hapuoja RoiMeLo Tapio Heikinaro M        
          Petteri Keso M        
                     
                     
1996 Eura 29.6.1996       Karstula 16.6.1996          
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta RSM Anne Rikala KaMe Riku Ruokonen M        
          Jari Heinonen M        
2 Riku Ruokonen M Kirsi Tuominen MaMe Jari Väkiparta RSM        
          Vesa Tainio RSM        
3 Jari Kuhno SaaMe Elina Rahunen HeJy Jani Krappe RSM        
          Markku Kuusisto RSM        
                     
                     
1995 Kangasala 2.7.1995     Helsinki 10.9.1995          
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Jari Väkiparta RSM Camilla Eriksson C Jari Väkiparta RSM        
          Esa Huova RSM        
2 Riku Ruokonen M Kirsi Tuominen MaMe Petri Sutinen SaaMe        
          Jari Kuhno SaaMe        
3 Jari Kuhno SaaMe Mari-Ella Heine EKK Markku Kuusisto RSM        
          Mauri Hiltula RSM        
                     
                     
1994 Rauma 19.6.1994         Tammisaari 3.7.1994    
                     
  K1 miehet   K1 naiset   C1 miehet   K2 miehet   K2 naiset  
1 Esa Huova RSM Sirkku Lehtinen M Pekka Kylkilahti TaVi Jari Väkiparta RSM Anne Rikala KaMe
              Esa Huova RSM Helena Murtonen KaMe
2 Jari Väkiparta RSM Camilla Eriksson C Pekka Valtonen HJM Petteri Keso M Marianne Järvinen EKK
              Riku Ruokonen M Mari-Ella Heine EKK
3 Petri Sutinen SaaMe Marianne Järvinen PM Mika Pihkoluoma HJM Erkki Vuorenmaa SMM Hannele Eriksson C
              Jussi Wallin SMM Camilla Eriksson C
                     
                     
1993 Saarijärvi 3.7.1993         Noormarkku 18.9.1993    
                     
  K1 miehet   K1 naiset   C1 miehet   K2 miehet   K2 naiset  
1 Jari Väkiparta RSM Katariina Oksanen M Pekka Kylkilahti TaVi Jari Väkiparta RSM Marianne Järvinen EKK
              Esa Huova RSM Mari-Ella Heine EKK
2 Esa Huova RSM Marjukka Laine KoKa     Markku Kuusisto RSM    
              Mauri Hiltula RSM    
3 Petri Sutinen SaaMe Jaana Sutinen SaaMe     Petri Sutinen SaaMe    
              Jari Kuhno SaaMe    
                     
                     
1992 Rauma 27.6.1992         Lahti 30.8.1992      
                     
  K1 miehet   K1 naiset   C1 miehet   K2 miehet   K2 naiset  
1 Esa Huova RSM Irina Kuha MaMe Pekka Valtonen HJM Jari Väkiparta RSM Camilla Eriksson C
              Esa Huova RSM Anna Troberg C
2 Jari Väkiparta RSM Camilla Eriksson C Timo Laine PoosKa Petri Sutinen SaaMe Katariina Oksanen M
              Jari Kuhno SaaMe Sirkku Asikainen M
3 Petri Sutinen SaaMe Kaarina Nieminen HKK     Riku Ruokonen M Birgitta Edelmann C
              Panu Kanniainen M Hannele Eriksson C
                     
                     
1991 Oulu 14.-16.6.1991     Helsinki          
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet   K2 naiset      
1 Jari Väkiparta RSM Sirkku Asikainen M Jari Väkiparta RSM Katariina Oksanen M    
          Esa Huova RSM Sirkku Asikainen M    
2 Esa Huova RSM Anu Kylmänen OSM Markku Kuusisto RSM Camilla Eriksson C    
          Jani Krappe RSM Anna Troberg C    
3 Petri Sutinen SaaMe Raija Erkkilä OSM Jarmo Väkiparta EKK        
          Vesa Tainio EKK        
                     
                     
1990 Ruovesi 16.6.1990         Noormarkku 29.9.1990    
                     
  K1 miehet   K1 naiset   C1 miehet   K2 miehet   K2 naiset  
1 Jari Väkiparta RSM Anna Troberg C Pekka Kylkilahti TaVi Jari Väkiparta RSM Kaarina Nieminen HKK
              Esa Huova RSM Riikka Parviainen HKK
2 Esa Huova RSM Kaarina Nieminen HKK Pekka Valtonen HJM Markku Kuusisto RSM    
              Matti Kuusisto RSM    
3 Jari Heinonen TM Riikka Parviainen HKK     Pentti Sahi RKP    
              Miika Perden RKP    
                     
                     
1989 Pyhäjärvi, Hinnerjoki 17.6.1989                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Esa Huova RSM Marjukka Laine VeSa Ilpo Nieminen PM        
          Mika Savilahti PM        
2 Unto Elo M Kaarina Nieminen HKK Mauri Hiltula RSM        
          Jari Väkiparta RSM        
3 Miika Perden MeMa Sari Saranka HKK Markku Kuusisto RSM        
          Matti Kuusisto RSM        
                     
                     
1988 Helsinki 27.8.1988                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 naiset          
1 Unto Elo M Kaarina Nieminen HKK Kirsi Mikkonen C        
          Nina Heikkinen C        
2 Heikki Uotila M Anna Troberg C Laura Pyyry M        
          Sirkku Asikainen M        
3 Jussi Riihinen OSM Marjukka Laine VeSa Vanessa Riki HKK        
          Pirta Lehtola HKK        
                     
                     
1987 Lahti 6.9.1989                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Olli Kolehmainen MiMe Tanja Malmberg MaMe Pekka Nurmi MiMe        
          Hannu Korhonen MiMe        
2 Pekka Heikkilä KaMe Laura Pyyry M Veli-Pekka Harjola M        
          Ralf Salminen M        
3 Vesa Karhu VeSa Heini Palttala KaMe Jyri Aulio MaMe        
          Kari Pöyhönen MaMe        
                     
                     
1986 Helsinki 13.9.1986                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Vesa Karhu VeSa Terhi Hännikäinen PM Veli-Pekka Harjola M        
          Heikki Uotila M        
2 Leo Kaukiainen M Tanja Malmberg MaMe Mika Savilahti TaVi        
          Harri Laine TaVi        
3 Jorma Lehtosalo M Anne Melanen DPK Risto Lehtinen VeSa        
          Heikki Mäkelä VeSa        
                     
                     
1985 Lahti 1.9.1985                
                     
  K1 miehet   K1 naiset   K2 miehet          
1 Unto Elo M Kirsi Lahtinen VeSa Veli-Pekka Harjola M        
          Pekka Uotila M        
2 Mikko Kolehmainen MiMe Pirjo Silfver HKK Pekka Nurmi MiMe        
          Olli Kolehmainen MiMe        
3 Vesa Karhu VeSa Anne Melanen DPK Rolf Fagerström W        
          Gunnar Åkerfelt W        


© 2007 H. Ritvos